چرا کودکان خجالتی می شوند؟

گاهی کودک در توانمندی های شناختی اش دچار مشکل می شود و خجالتی بودن را نشان می دهد. این کودکان تلاش خود را می کنند، اما چون سرزنش می شوند خود را کنار می کشند. دلیل اصلی این مشکل، والدین هستند. وقتی غذا در دهان کودک می گذارند در واقع حرکت را از او گرفته اند.

  • بچه‌ها موقع بازی در صف سرسره می‌ایستند و مدام نوبتشان را به دیگران می دهند، این مسئله به مشکل حرکتی آنها بر می‌گردد که معمولاً نیز دست و پا چلفتی تلقی می‌شوند.
  • از همان ابتدای تربیت فرزندان جسارت مطرح شدن و مطالبه حق را در کودک پدید آورید و او را چه دختر باشد چه پسر به پنهان شدن و کم‌رویی تشویق نکنید.
  • در مهمانی‌ها فرزند خود را همراه ببرید تا اجتماعی شود و در مقابل دیگران او را توبیخ و تنبیه یا مسخره نکنید. محیط اجتماعی باید برای کودک جذاب باشد و بتواند به کودک کمک کند تا به صورت فعالانه در محیط اجتماعی شرکت کند.

بازی برای کودکان خجالتی

  1. می توانید پس از خواندن یک کتاب، بخشی از داستان را به همراه کودک بازی کنید. به داستان اولیه پایبند نباشید و اجازه دهید داستان را تغییر دهد. بازی های نمایشی باعث تقویت اعتماد به نفس و تمرین مهارت ها ارتباطی کودک می شود.

  2. بازی‌های دسته جمعی و فعالانه را به کودک بیاموزید و با ایجاد زمینه‌های بازی‌ با دوستانش او را به فعالیت اجتماعی تشویق کنید.

  3. به خاطر خجالتی بودن از ثبت‌نام کودک در مهد کودک یا جاهایی که آموزشهای جمعی برای کودکان برقرار است طفره نروید این محیط‌ها به اجتماعی شدن آنها کمک می‌کند.
  4. هر روز موضوعی را مطرح کنید که او هم در موردش نظر دهد. مانند غذا، دسر، تفریحات آخر هفته، طرز نظافت خانه و چیزهای کوچک دیگر.

دلیل گوشه گیری در کودکان

زمانی که کودک ترجیح می دهد فعالیت های خود را به تنهایی و بدون حضور دیگران انجام دهد گوشه گیر است. کودک گوشه گیر کمتر در جمع حضور دارند و اختلال کم رویی و خجالتی در آنها دیده می شود. اگر یکی از والدین خجالتی باشد از طریق ژنتیک و هم یادگیری رفتار از والدین در کودک ایجاد می شود.

  1. کم‌رویی عامل عقب ماندن این افراد در تحصیل، شغل، ازدواج و خیلی از مناسبات اجتماعی و خانوادگی است. گاه این افراد حقوق خود را نیز نمی‌توانند مطالبه کنند.
  2. کم رویی و خجالتی بودن را تشویق نکنید.بعضی‌ها افراد کم‌رو را انسان‌هایی ساکت، مؤدب و محترم می‌دانند و تصور می‌کنند که این قبیل افراد، شهروندان سالم و بی‌آزاری هستند و برخی نیز افراد کم‌رو را انسان‌هایی مطیع، حرف گوش کن، مستعد و مقبول اجتماع می‌دانند.
  3. تمام رفتارهای مثبت وی را تشویق کنید. مسئولیت‌هایی را به کودک دهید تا او را با جامعه پیرامونش مرتبط کند، مانند خرید مایحتاج خانه یا خرید‌های دیگریا حتی برداشتن تلفن